Telefon

0312 812 22 20

Mail

volkan@kocabalkanlojistik.com

GABARİ DIŞI KARAYOLU TAŞIMACILIĞI

Gabari dışı taşıma işi, standart nakliye özelliklerine sahip olmayan yüklerin taşınması işidir. Bu iş kapsamında kullanılacak araçlardan, kullanılacak yol güzergahına kadar bir çok detayın planlı olarak yapılması gereklidir.

Standart olmayan yükler dahilinde ağırlık, uzunluk ve genişlik gibi farklı ebatlardan bahsedilmektedir. Bu ölçü özelliklerine uygun özel araçlar bulunmaktadır. Bu araçların kullanması gereken yol güzergahının analizlerinin yapılması için ağır nakliyat firması bünyesinde mühendislik bilgisine sahip kişilerin bulunması gerekir. Lowbed denilen özel araçlar yardımı ile ağır yük konusu yüklerin taşınması işlemi gerçekleştirilir. Uzun yükler için ise uzayabilen dorseli araçlar tercih edilir. Yüksek yükler için ise kendinden engin dorseli araçlar kullanılır.

Standart ölçüler dışında ölçülere sahip yüklerin taşınması işi, nakliye işinden farklı standartlara tabidir. Taşıma konusu yüklerin uygun araçlara yüklenmesi ile başlayan proje çalışması gerektiren bir süreçtir. Güzergahın uzunluğuna, geçilecek olan köprü, viyadük veya tünellerin özelliklerine varana kadar tüm detayların hesaplanması ve yol planının bu doğrultular çerçevesinde yapılması gerekir. Elbette araçları ve taşımacılık özelliklerinin bu kadar farklı ağır nakliyat hizmetinin prosedür anlamında da farklılıkları söz konusudur. Bunlar ayrı kara yolu taşımacılık izinleri dahilinde yapılabilir. Karayollarından alınacak izinler doğrultusunda yapılan ağır taşımacılık için kullanılacak güzergahın sunulmasıyla geçişe uygun saatler konusunda izinler alınır. Bu izinler sonucunda yükün yolculuğu zamansal olarak planlanır.

Gabari dışı yük sınırları kara yolları tarafından belirlenmiştir. Sadece yük değil yükü taşıyacak olan araçlarında izinler doğrultusunda taşımacılık yapması esastır. Yine aynı şartlar göz önünde tutularak özel ölçülere sahip olan araçların sürücüleri de özel şartlar aranarak temin edilir. Taşımacılık ehliyetine sahip, aracına ve aracının tüm özelliklerine hakim, işin en büyük gereksinimi olan itina ile çalışma prensiplerine sahip kişiler olmalıdır.

Kocabalkan Lojistik olarak, yıllardır içinde bulunduğu ağır nakliyat sektörünün tüm gereksinimlerini bilen ve bu gereksinimleri günümüz koşullarına uygun şekilde çözümleyen bir çalışma prensibi ile hizmet vermektedir. Araç filomuzda bulunan, her türlü gabari dışı yüklerinizin zamanında ve sağlıklı taşınmasını sağlayacak araçlarımızla sizlere tam donanımlı taşımacılık hizmeti sunmaktayız. Konu ağır nakliyat ise Kocabalkan Lojistik hep yanınızda.